Äventyrsresa Australien - Cairns till Sydney

ÖVERSIKT

Australien är ett oerhört stort land. Faktiskt så stor att du behöver komma tillbaka flera gånger för att se allt. En bra start är att följa med oss på denna 14-dagars resa längs Australiens östkust och maximera den tid du har. Vår äventyrsresa bjuder på en blandning av måste-göra-upplevelser och ovanliga äventyr. Du kommer att njuta av en surflektion i Byron Bay, segla Whitsundays och vandra genom Mossman Gorge i Daintree Rainforest. Det bästa: det finns fortfarande mycket mer att komma tillbaka för att uppleva.

Passar resan mig?

Start/slutstad: Cairns till Sydney

Resekategori: Klassiska Äventyrsresor

Åldersgräns: Minimum ålder 12 år

Gruppen: Max 16, snitt 12

Fysisk Gradering: Lätt

Guider: Engelsktalande turguide samt lokala expertguider.

Detta ingår

Boende: Hotel (11 nätter), stugor i regnskogen (2 nätter).

Transport: Privat fordon, segelbåt, lokalflyg, färja, till fots.

Måltider: 5x frukostar, 2x luncher

Extra utgifter

Räkna med USD705-920 i måltidsbudget.

* Den internationella flygresan till och från start- och slutstad tillkommer. ** Är du soloresenär? Välkommen! På våra resor betalar alla samma pris, del i dubbelrum. Du betalar bara tillägg om du vill ha enkelrum. I annat fall delar du rum med en medresenär av samma kön.

KARTA & DAGSPROGRAM

karta
Dag 1 - Cairns

Ankomst när som helst denna dag.

Frukost ( F ) Lunch ( L ) Middag ( M )

BILDER & VIDEOS

1 / 13

DATUM & PRISER

2025

Maj

2 Avgångar
maj

08

Vecka 19
14 dagar
4 kvar
43 140 kr

torsdag 08 maj 2025 → onsdag 21 maj 2025

Startstad: Cairns

Slutstad: Sydney

Pris per person
43 140 kr

OMDÖME

Carpe Adventures

Vi värdesätter din integritet

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på carpeadventures.se, för att anpassa innehåll, annonser, tillhandahålla funktioner för sociala medier och för att analysera vår trafik.

Läs mer